Niezwykłe grzyby. Śmierć i odnowa.
Dziś w dniu Wszystkich Świętych i w przededniu Zaduszek zachęcam Was to refleksji na temat obiegu materii w przyrodzie i lepszego poznania niezwykłego świata grzybów.
Grzyby są wszędzie, nawet w nas, nie zawsze je jednak widać. Towarzyszą nam od urodzin, aż do śmierci.
Grzyby to reducenci (saprofity) natury rozkładają drewno i martwe organizmy.
Redukują wszystko co ma w sobie węglowodorowy, nawet zanieczyszczenia. Uwalniają składniki odżywcze i budują glebę, która daje życie. W ten sposób przyczyniają się do odrodzenia i powstania nowego życia. Bez grzybów nadmiar materii organicznej przytłoczył by ziemię i nie dało by się na niej żyć.
Grzyby stanowią odrębną od roślin grupę. Są bliżej spokrewnione ze zwierzętami niż z roślinami.
Grzyb wytwarza owocniki. Owocnik uczestniczy w rozmnażaniu, wytwarzając zarodniki (nośniki genów). Główna część grzyba to grzybnia, która znajduje się pod ziemią. Są to nitkowate rozgałęzione strzępki, zbudowane podobnie do Internetu. Gęsta sieć grzybni jest wszędzie. Kiedy spacerujemy w lesie w każdym miejscu, gdzie stawiamy stopę znajduje się ok. 500 km grzybni.
Na świecie żyje 1,5 miliona gatunków grzybów. 20 tysięcy wytwarza owocniki, które mają różne kształty, rozmiary i sposób życia.
Kampinoski Pak Narodowy jest jednym z najlepiej poznanych obszarów pod względem mykologicznym w Polsce.
Odnotowano tu 1533 gatunków, form i odmian grzybów. To drugie miejsce zaraz za Białowieskim Parkiem Narodowym gdzie stwierdzono 1585 gatunków.
W czasach zagrożenia przyszłości naszej planety i zmian klimatycznych warto wspomnieć o znaczeniu grzybów. To grzyby przechwytują aż 70% atomów węgla pozyskanych przez drzewa w procesie rozpadu dwutlenku węgla (CO2). Stabilizują poziom węgla w glebie.
Jak ludzkość wymrze prawdopodobnie ziemię opanują grzyby.
Już raz przetrwały epizod masowego wymierania gatunków po upadku asteroidu na ziemię. A ten proces przetrwały tylko organizmy, które w jakiś sposób złączone były z grzybami.
Grzyby odpowiadają zatem za obieg materii w przyrodzie. Mając w pamięci krwawe potyczki, zbrodnie i starcia zbrojne, jakie miały miejsce na terenie Puszczy Kampinoskiej (od Powstania Styczniowego do II wojny Światowej) trudno mi się dziś oprzeć wrażeniu, że nie tylko duch ofiar unosi się nad lasem.
Ludzie, którzy polegli tutaj stanowią dziś część natury. To co możemy teraz zrobić to chronić przyrodę i mieć do niej szacunek. I pamiętajmy, że niszcząc inne organizmy od których zależymy, niszczymy siebie.
Więcej ciekawostek przyrodniczych i informacji o Kampinoskim Parku Narodowym poznacie na wycieczce z Przewodnikiem PTTK po KPN.