+48 602 270 907
kontakt@kampinoskieprzygody.pl

Blog

Strona głównaCiekawostki przyrodniczeWilki w KPN – watahy blisko stolicy

Wilki w KPN – watahy blisko stolicy

Wilki na dobre zadomowiły się w Kampinoskim Parku Narodowym (KPN) po pół wieku nieobecności. Jednak nie każdy ma świadomość, że ich ślady odnajdywane są coraz bliżej osad ludzkich, czy miejsc uczęszczanych przez turystów…

Po raz pierwszy, od akcji tępienia wilków latach 50-tych i 60- tych, obecność

wilków w KPN udało się zaobserwować na fotopułapce

w grudniu 2013 roku. Wtedy uznano, że są to osobniki migrujące. Wkrótce jednak okazało się, że wilki na stałe zadomowiły się w Kampinoskim Parku Narodowym. Badania potwierdziły, że pierwsza para przywędrowała z Puszczy Bydgoskiej i Lasów Gostynińsko-Włocławskich. Od 2015 para wydała na świat trzy pokolenia wilków tworząc grupę rodzinną.

W kolejnych latach kampinoskie wilki z powodzeniem się rozmnażały, zwiększając swoją populację do 29 osobników w 2019 roku (źródło: GUS, Ochrona przyrody 2020). Obecnie przyjmuje się, że

Kampinoski Park Narodowy zamieszkują 3 watahy

które się rozmnażają. Przestaje więc dziwić fakt, że ślady bytności wilków (tropy, odchody, znakowanie moczem, drapanie pazurami) można zaobserwować nie tylko w zachodniej, mniej dostępnej dla ruchu turystycznego, części parku.


Wielokrotnie widziałam ślady wilka w Granicy i jeszcze niedawno wywalało mi się, że ta bardziej dzika część KPN jest ich królestwem. W zimie tego roku jednak po raz pierwszy zobaczyłam ślady tych pięknych zwierząt w okolicach Budy Zaborowskiej – 300 metrów od zabudowań. Coraz częściej słyszę także relacje i opowieści o spotkaniach z wilkiem w KPN z okolic Truskawia, Palmir czy Mokrych Łąk.

Bardziej uważny spacerowicz może również obecnie częściej zauważyć tropy, odchody czy drapanie w bliżej położonych od Warszawy lokalizacjach. Dziś na przykład udało mi się to dwukrotnie na wycieczce rowerowej w okolicach Zaborowa i Wierszy. Wilki możecie obejrzeć na filmie z fotopułapki na kanale Kampinoskiego Parku Narodowego.

Kampinoskie wilki zaczynają z powodzeniem migrować

na zachód. Historię wilka Kampinos urodzonego w KPN, który doczekał się potomstwa w Lasach Milickich możecie przeczytać tutaj.


Pojawienie się dużego drapieżnika w Puszczy Kampinoskiej oznacza powrót do równowagi. Jest on niezbędnym elementem łańcucha pokarmowego. Wilk jest drapieżnikiem, który chroni lasy. Odławia osobniki chore i stare, pozostawiając jelenie, sarny i dziki, które są w dobrej kondycji. Pamiętajmy o tym, że wilk unika człowieka i nie stanowi zagrożenia.

Więcej ciekawostek przyrodniczych i informacji o Kampinoskim Parku Narodowym poznacie na wycieczce z Przewodnikiem PTTK po KPN.

Przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym i Warszawie, edukator przyrody, instruktor sportu. Piszę tutaj o Puszczy Kampinoskiej, ciekawostkach przyrodniczych i aktywnościach w naturze.

previousnext

Zostaw komentarz