+48 602 270 907
kontakt@kampinoskieprzygody.pl

Blog

Strona głównaKampinoski Pak NarodowyPogoda i klimat w Kampinoskim Parku Narodowym 

Pogoda i klimat w Kampinoskim Parku Narodowym 


Wracając z Warszawy do domu obserwuję, że w okolicach Kampinoskiego Parku Narodowego temperatura jest niższa i dłużej utrzymuje się śnieg. Czy to przypadek? Dlaczego tak się dzieje? 

Teren, na którym położony jest Kampinoski Park Narodowy został uformowany w okresie zlodowaceń przez wody wypływające z topniejącego lądolodu oraz przez rzeki płynące z południa i wschodu, które odpływały do Morza Północnego szerokim na 18 km korytem Prawisły. Po osuszeniu wyżej położonych obszarów pozostały wydmy.  W opuszczonych korytach i starorzeczach utworzyły się bagna. W ten sposób powstały dwa pasy wydmowe oraz leżące pomiędzy nimi dwa pasy bagienne ułożone równolegle do współczesnego koryta Wisły.

Kampinoski Park Narodowy leży zatem w obniżeniu terenu i  dlatego pogoda oraz  klimat jest tam inny, niż na terenach wokół puszczy. 

Świadczą o tym wyniki pomiarów, prowadzonych regularnie już od ponad 30 lat. 

Na terenie parku znajdują się liczne stacje meteorologiczne oraz postarunki opadowe IMGW oraz KPN. Najnowocześniejsza stacja meteorologiczna znajduje się w Stacji ZMśP Kampinos w Granicy. Manualna stacja meteorologiczna jest zlokalizowana w Izabelinie, a posterunki opadowe w wielu lokalizacjach takich jak Miszory, Pociecha czy Leszno.

Co zatem charekteryzuje klimat Kampinoskiego Parku Narodowego? 

Średnie temperatury są na terenie Puszczy Kampinoskiej niższe niż w okolicy, natomiast wilgotność jest wyższa. Średnia roczna temperatura to około 8 stopni C. Najwyższa zanotowana temperatura to powyżej 37 stopni C, natomiast najniższa 32 stopnie C poniżej zera. Dobowe różnice temperatury sięgają nawet 30 stopni C.

Ze względu na to w Kampinosie często występują przygruntowe przymrozki. Parowanie wody z cieków i kanałów oraz terenów podmokłych powoduje powstanie mgieł, szronu i szadzi. To własnie te zjawiska meteorologiczne można podziwidać na licznych zdjęciach zrobionych na terenie parku, w szczególności na jesieni, czy zimą.

Prędkość wiatru jest niższa niż w okolicy. Jeden na trzy dni w roku jest bezwietrzny. Wiatry najczęściej wieją z zachodu. Ten kierunek ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Warszawy, którzy korzystają z czystego powietrza znad puszczy, pomagającego walczyć ze smogiem i zanieczyszczeniami. 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że tereny podmokłe mają wpływ na klimat Kampinoskiego Parku Narodowego.

Łatwo się o tym przekonać w lecie, w czasie upałów, kiedy przechodząc z wydm na mokradła można poczuć zmianę temperatury i wilgotności. 

Nie ma wątpliwości, że na pogodę w Kampinoskim Parku Narodowym mają obecnie także wpływ zmiany klimatyczne. Ich efekt jest także widoczny w statystykach. Zima, przedzimie i jesień zaczynają się coraz później. Pojawiają się lata np. rok 2020, kiedy to ne odnotowano, ani jednego mroźniego dnia. Wiosna pojawia się coraz wcześniej. A okres wegetacyjny roślin wydłuża się.

Zmiany te może zaonserować każdy z nas. Dla przykładu piękna, słoneczna aura i wysokie temperatury tegorocznej jesieni spowodowały, że dopiero na koniec października drzewa zgubiły liście. 

Patrząc dziś za okno zastanawiam się, jaką zimę będziemy mieli w 2023 i na początku 2024 roku. Mam nadzieję że śnieżną i mroźną!

Więcej ciekawostek przyrodniczych i informacji o Kampinoskim Parku Narodowym poznacie na wycieczce z Przewodnikiem PTTK po KPN.

Przewodnik po Kampinoskim Parku Narodowym i Warszawie, edukator przyrody, instruktor sportu. Piszę tutaj o Puszczy Kampinoskiej, ciekawostkach przyrodniczych i aktywnościach w naturze.

previousnext

Zostaw komentarz