UWAŻNOŚĆ W LESIE – Shinrin-yoku TO ODMIANA POPULARNEGO OBECNIE TRENINGU MINDFULNESS.
Praktyka uważności w lesie pomaga oderwać się od codziennego stresu i zmniejszyć napięcie.
Koncepcja Shinrin – yoku (Shinrin – lasy oraz yoku – kąpać się) powstała w Japonii w latach osiemdziesiątych, jako pomoc w zapobieganiu i leczeniu chorób cywilizacyjnych.
W trakcie spaceru – kąpieli leśnej – zanurzamy się w lesie korzystając ze wszystkich zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. Nie wyznaczamy sobie konkretnego celu wędrówki czy trasy. To uważność w lesie, kontakt z przyrodą odgrywa tu najważniejszą rolę. Często spacer po lesie łączymy z ćwiczeniami oddechowymi czy technikami relaksacyjnymi. W ten sposób zaplanowana kąpiel leśna pozwala to na bycie tu i teraz oraz poznanie lasu z innej perspektywy.
Liczne badania przeprowadzone w Japonii dowodzą, że kąpiele leśne wspomagają leczenie wielu chorób cywilizacyjnych m.in. depresji, nerwicy, czy nawet nowotworów.
Korzyści płynące z praktykowania uważności w lesie i obcowania z przyrodą w to m.in.:
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- obniżenie ciśnienia tętniczego i zwolnienie rytmu zatokowego (uderzenia serca na minutę),
- redukcja poziomu stresu (poziom kortyzolu),
- wyciszenie wegetatywnego układu nerwowego,
- polepszenie jakości snu.
Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób korzysta z kąpieli leśnych także w Polsce. Ta forma relaksu i odprężenia w lesie pozwala oderwać się od codziennego stresu i napięcia.
Shinrin-yoku praktykowane w pięknych okolicznościach Kampinoskiego Parku Narodowego nabiera dodatkowego wymiaru i wartości.
Czas trwania kąpieli leśnej to 2,5 – 3 godziny.
Zapraszam do wspólnego relaksu w lesie i praktykowania uważności w lesie!